Chiny rozpalają „sztuczne słońce

Chiny rozpalają „sztuczne słońce

Chińskie media doniosły, że naukowcom pracującym nad projektem syntezy jądrowej udało się utrzymać plazmę o temperaturze 120 milionów stopni Celsjusza przez prawie dwie minuty.

Chiński dziennik Global Times donosi, że tzw. sztuczne słońce, jak nazywany jest chiński projekt fuzji jądrowej, zdołało również utrzymać plazmę o temperaturze 160 milionów stopni Celsjusza przez 20 sekund.

Czasy te, choć niezbyt długie w wartościach bezwzględnych, są rekordami w dążeniu do fuzji jądrowej. Następnym krokiem byłoby utrzymanie tych temperatur nawet przez tydzień, jak twierdzi profesor fizyki z Southern University of Science and Technology w Shenzhen.

Chiński reaktor fuzji jądrowej po raz pierwszy trafił na pierwsze strony gazet w 2019 roku, kiedy Pekin powiedział, że wkrótce rozpocznie działalność. Reaktor – tokamak HL-2M – został po raz pierwszy zasilony pod koniec ubiegłego roku, a jego pierwszym osiągnięciem było utrzymanie temperatury 100 milionów stopni Celsjusza przez 100 minut.

Komu potrzebny jest fałszywy wirus, skoro mamy opioidy?
Trending
Kto potrzebuje fałszywego wirusa, gdy mamy opioidy?
Fuzja jądrowa stała się czymś w rodzaju współczesnego kamienia filozoficznego. Proces ten jest bardzo obiecujący, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, ale jego realizacja okazała się wyzwaniem, ponieważ chociaż sam proces fuzji jest możliwy, zużywa więcej energii niż jej uwalnia, co jest przeciwieństwem celu.

Rosja również niedawno poinformowała o odkryciu fuzji jądrowej. Na początku tego miesiąca państwowe media podały, że tokamak T-15MD został po raz pierwszy zasilony energią elektryczną.

Chiny i Rosja są również członkami międzynarodowego zespołu realizującego projekt fuzji jądrowej ITER w Europie. Budowa tokamaka ITER rozpoczęła się w zeszłym roku w południowej Francji.

Jeśli fuzja jądrowa zostanie osiągnięta, nagroda będzie ogromna. Wśród korzyści płynących z tej technologii wymienia się ultramocną energię, która jest tania w produkcji, bezemisyjna i praktycznie nieograniczona. Fuzja jądrowa nie pozostawia też żadnych odpadów radioaktywnych, co czyni ją tak bliską idealnego źródła energii, jak to tylko możliwe.

https://prepareforchange.net/2021/06/05/china-fires-up-artificial-sun-at-120-million-degrees-celsius-in-quest-for-nuclear-fusion-media/

723
Źródło artykułu
Translate »